Starostlivosť o pleť

 
 

Starostlivosť o pleť

Ľudia sa celý život snažia nájsť riešenie svojich problémov. Jeden z nich je aj problematická a unavená pleť. Poznáme veľa spôsobov ošetrení, či už za pomoci krémov alebo kozmetickými úpravami. No málo kto vie, že tieto problémy sa dajú riešiť aj za pomoci sauny.

Saunovanie prináša relaxáciu celého tela, uvoľňuje kĺby, svalstvo a taktiež prekrvuje pokožku. Koža, je najväčším orgánom v ľudskom tele a vyžaruje 30 percent odpadu tela.

Aby sme najlepšie porozumeli výhodám sauny, musíme oceniť regeneračné vlastnosti potenia. Sauna sa dá porovnať s cvičením. Pri ňom zvyšujeme srdcovú frekvenciu, prietok krvi a cirkuláciu. Zároveň sa nám zväčšujú póry, pot oplachuje toxíny, ktoré sa v nich skrývajú. Menej toxínov znamená menej zanesených pórov, čoho je hladšia pokožka. Keď sauna vyvolá silné potenie, naše telo sa detoxikuje tým, že otvára kožné póry a odstraňuje nečistoty zvnútra a pri tom zaplavuje pokožku základnými živinami a minerálmi. Keď sa odpady a toxíny odstránia, nevzhľadné kožné problémy, akné a pupienky, sú menej často problematické.

Vplyvom tepla a pary dochádza k zvyšovaniu schopnosti rozšírenia periférnych ciev, rozšíria sa kožné póry a pri následnom schladení v ľadovom bazéne dochádza opäť k ich zmršteniu. Vďaka rozšírenia pórov sa zlepšuje dýchanie kože, tým sa naša pleť zbaví všetkých nečistôt, toxínov, odumretých buniek, ale aj škodlivých látok. Zvýšená cirkulácia krvi čerpá viac kyslíka a živín na povrch kože. Pridaný kyslík a živiny nechávajú našu pokožku zdravú a hydratovanú. Takýto proces napomáha k očisteniu kože a spomaľuje jej starnutie.

Naša pokožka je primárne zložená z kolagénu. Kolagén je bielkovina a obsahuje viac ako 80 percent make-upu pokožky. Kolagén dáva našim tkanivám a orgánom silu a elasticitu. Sauna napomáha zlepšiť reprodukciu kolagénu. Vylepšená reprodukcia kolagénu prináša vylučovanie odumretých buniek kože a podporuje rast novších a zdravších.

Teplo sauny zvyšuje pulz najmenej o 30 percent a zdvojnásobuje množstvo krvi. Teplota pokožky vystúpi až na 104 stupňov. Toto zvýšenie krvného obehu vysvetľuje ružový nádych v tvári. Spolu s lepším obehom uvoľňuje teplo vo svaloch a stimuluje endorfíny, čo spôsobuje, že sa človek cíti spokojne a šťastne. Keď je človek oddýchnutý, uvoľnený a nepociťuje stres, jeho tvár vyzerá mladšie a sviežo.

Aby bol celý proces úspešný, nemôžeme zabudnúť na pitný režim. Ten treba dodržiavať pred, počas aj po skončení saunovania. Teraz už môžeme povedať, že sauna má blahodarné účinky na naše zdravie a krásu, či už ide o fínsku, bylinkovú alebo parnú saunu, v spojení s ľadovým bazénom na následné ochladenie pokožky.

Veľmi dobrý spôsob, ktorý nám taktiež napomáha pri problémoch s pleťou, je vírivka. Nie každý človek môže saunu navštevovať, niektorým ľuďom spôsobuje ťažkosti pri dýchaní, alebo ju majú zakázanú od svojho lekára, nakoľko trpia kardiovaskulárnym, alebo iným ochorením. Taktiež ľudia trpiaci silnou klaustrofóbiu majú problém vstúpiť do sauny. Alebo len majú radi viac alternatív ako si oddýchnuť, zrelaxovať a zlepšiť si svoju pleť.

Vírivka má takisto veľmi dobré priaznivé účinky na naše telo. Pri pravidelnej návšteve môžeme vidieť pozitívne zmeny na našom organizme. Horúca voda a prebublávanie vírivky spôsobujú zvýšenie telesnej teploty, čo následne dilatuje krvné cievy, prekrvuje a uvoľňuje pokožku. Vírivka podobne ako sauna teplom otvára póry a zbavuje telo toxínov. Či si už človek vyberie saunu, vírivku, alebo sa rozhodne pre obe alternatívy, výsledok sa pri pravidelnom používaní dostaví a okrem toho si oddýchne, zrelaxuje a odíde šťastnejší.